top of page

Mreža vršnjačke podrške osniva se  u okviru projekta "Razvijanje svijesti kod mladih o spoznaji prevencije nasilja i posljedicama istog, s akcentom na nasilje prema ženama" koji realizuje NVU "IKRE" Rožaje uz finansijsku potporu Ekumenske inicijative žena iz Omiš-a, hrvatske neprofitne organizacije. 

Sadržaj ovog sajta isključiva je odgovornost NVU IKRE Rožaje.

Mreža vršnjačke podrške je organizovana grupa mladih u okviru škole, čija je osnovna svrha kroz aktivno djelovanje da radi na promovisanju nenasilnih odnosa i nenasilne komunikacije. Ova mreža se zasniva na principu međusobnog pomaganja, solidarnosti i aktivnog djelovanja.

  

Cilj mreže vršnjačke podrške  je stvaranje sigurnog, podržavajućeg okruženja u kojem mladi mogu aktivno sudjelovati u prevenciji nasilja i pružanju pomoći svojim vršnjacima. Kroz edukaciju, osnaživanje i međusobnu podršku, mreža ima za cilj:
 

  • Podizanje svijesti o problemu nasilja – uključujući fizičko, verbalno, emocionalno i sajber-nasilje.
     

  • Promovisanje nenasilnih oblika komunikacije i rješavanja sukoba.
     

  • Pružanje emocionalne podrške vršnjacima koji su žrtve ili svjedoci nasilja.
     

  • Jačanje samopouzdanja i vještina mladih za prepoznavanje, prijavljivanje i adekvatno reagovanje na nasilje.
     

  • Prevencija nasilja kroz saradnju i zajedničke aktivnosti – izgradnja solidarnosti i zajedništva među mladima.

  • Promovisanje poštovanja ženskog roda i jednakih prava i statusa 

  • Uključivanje zajednice i škola u aktivnosti koje podstiču pozitivan razvoj odnosa i zdrave međuvršnjačke interakcije.
     

Krajnji cilj je stvoriti društvo u kojem nasilje nije prihvaćeno, a mladi se osećaju sigurno i zaštićeno. Mreža se ne bori samo protiv nasilja, već i aktivno promoviše ravnopravnost i poštovanje žena kao suštinske vrijednosti u izgradnji zdravih odnosa.

Mreža vršnjačke podrške treba da funkcioniše kao organizovan sistem u kojem mladi, uz podršku školskog osoblja, aktivno učestvuju u prevenciji, prepoznavanju i rešavanju problema nasilja u školi ili zajednici.

Rad mreže vršnjačke podrške obuhvata organizaciju radionica i treninga pod vodstvom pedagoga, psihologa i stručnjaka za prevenciju nasilja.

Volonteri, uz podršku školskog osoblja, organizuju radionice, tribine i predavanja o temama kao što su nasilje, sajber-nasilje, emocionalna inteligencija, nenasilna komunikacija, samopoštovanje, samokontrola i rješavanje sukoba, promovisanje ispravnih vrijednosti i slično.

Realizuju se kreativne kampanje protiv nasilja - kreiranje plakata, videa, predstava ili društvenih mreža kampanja koje podižu svijest o nasilju i promovišu nenasilno ponašanje, promovišu poštovanje ženskog roda, organiziraju društvene i sportske igre s ciljem zbližavanja.

Volonteri rade na uključivanju svih učenika da učestvuju u različitim aktivnostima, kako bi se svi osjećali uključeno i kao dio zajednice koja podržava nenasilje.

bottom of page